Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

ZRZUĆ WAGĘ


Cukrzyca i nadwaga to złe połączenie, ale nieskutecznie odchudzanie może być jeszcze groźniejsze – ostrzegają specjaliści.

Jak wynika z badań prezentowanych w Lizbonie na 86. Kongresie Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS) 2018, wahania masy ciała mogą być śmiertelnie niebezpieczne, m.in. dla chorych na cukrzycę, ponieważ znacząco zwiększają ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.

Większość pacjentów z cukrzycą typu II (a także z nadciśnieniem tętniczym czy miażdżycą), ma nadwagę lub cierpi na otyłość. Lekarze zalecają im utratę zbędnych kilogramów jako istotną część terapii. Wiele osób podejmuje wyzwanie, przechodzi na dietę i rzeczywiście chudnie. Niestety, nie na długo. Okazuje się, że ok. 75 proc. odchudzających się szybko wraca do punktu wyjścia, a nawet odzyskuje utracone kilogramy z nawiązką.

Z badań wynika, że osoby z największymi wahaniami wagi były w sumie o 59 proc. bardziej narażone na powikłania sercowo-naczyniowe niż pacjenci o stabilnej wadze, przy czym ryzyko zawału serca rosło u nich aż o 99 proc., a ryzyko udaru mózgu o 92 proc.


(Źródło: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia)


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF