Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

CHROŃ ZDROWIE


Żółtaczka typu C realnym zagrożeniem


W Polsce na wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) choruje około 730 tys. osób, ale tylko 8 proc. zakażonych wie o tym, gdyż przeprowadzono u nich odpowiednie badania, które potwierdziły obecność wirusa HCV.


Większość zakażonych nie ma pojęcia, że są chorzy, a zakazić może się każdy przez bezpośredni kontakt z zakażoną krwią osoby chorej.

Zwykle bez objawów

Od momentu zakażenia do pełnego rozwoju ostrego zapalenia wątroby typu C mija zwykle od 50 do 150 dni. U większości zakażonych pacjentów WZW C przebiega bezobjawowo, tylko 20 proc. z nich obserwuje krótkotrwałe objawy grypopodobne.

Co nas może zaniepokoić?

Ostre wirusowe zapalenia wątroby C może dawać objawy w postaci: zmęczenia, nudności, żółtaczki (zażółcenie skóry i oczu), ciemnego zabarwienia moczu, gorączki.

W 70–90 proc. przypadków wirus, po ostrej fazie zakażenia, wciąż pozostaje w organizmie pacjenta. Wówczas mówi się o zakażeniu przewlekłym. Większość ludzi nie ma żadnych objawów. Jeśli pojawią się jakieś objawy, mogą być podobne do tych, które występują w ostrej fazie zapalenia wątroby, ale najczęściej bez żółtaczki. Za wyjątkiem zmęczenia, objawy przewlekłego WZW typu C są zwykle rzadsze i mniej nasilone niż te podczas ostrego zakażania.

Kto powinien się zbadać

Jeśli należysz do osób z grupy ryzyka, zrób sobie badanie na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C. Do grupy ryzyka należą:

...


...pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF