Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Zaszufladkowane tabletki


Stosowanie się do zaleceń lekarza to ważny aspekt leczenia. Przestrzeganie diety, terminowe przyjmowanie leków, ścisłe stosowanie się do przeciwwskazań. Choroba wymusza na nas nową organizację dnia, nowe priorytety.


Z adanie jest o tyle trudniejsze gdy musimy przyjmować różne tabletki o różnych porach. Jedne przed jedzeniem, inne a trakcie albo po posiłku. Niektóre z nich są tak duże, że trzeba je przełamać, inne tak drobne, że łatwo je zgubić, przeoczyć. Ile razy zdarzyło się, że tabletka utknęła nam w przełyku w trakcie połykania? Albo czuliśmy całą jej drogę w postaci twardej, wędrującej kulki? Lekarze opracowali dwie najlepsze metody połykania tabletek, w zależności od tego, jaką mają one formę. Okazuje się, że najlepiej to zrobić, wykorzystując tylko 20 ml wody (nieco więcej niż łyżka stołowa). Są na to dwie metody w zależności od tego, czy mamy połknąć okrągłą i twardą pigułkę czy podłużną i lekką kapsułkę. Kapsułki są lżejsze od wody, pływają w ustach, więc w tym wypadku liczy się przede wszystkim takie ułożenie głowy, żeby lek dobrze się ustawił do połknięcia. W przypadku tradycyjnych pigułek trzeba się zaś skupić na prawidłowym spłukaniu leku do przełyku.

Najlepiej wodę (może być mineralna). Niektórym wystarczy przysłowiowa łyżka wody inni potrzebują pół szklanki. Lepiej mieć pod ręką trochę więcej, bo niektóre tabletki mają tendencję do przyklejania się w gardle albo utkną gdzieś głęboko i trzeba szybko popić.

Sok owocowy, mleko, kawa

Popijanie tabletek mlekiem, piwem, wódką, sokiem owocowym nie jest wskazane. Większość leków po związaniu się z zawartym w mleku wapniem, przekształca się w związki nierozpuszczalne czyli nie wchłaniające się. Jeśli lek nie zostanie wchłonięty - po prostu nie działa.

Złym pomysłem jest popijanie leków sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy zawiera związek (naringinę), który paraliżuje pracę enzymów i do organizmu może trafić nawet 10 razy tyle leku, ile trzeba. A wtedy o groźne powikłania nie jest trudno. Jeżeli preparaty żelaza popijesz herbatą - może zmniejszyć ich wchłanianie nawet o 50 proc.

O niekorzystny wpływ na kuracje farmakolodzy posądzają także soki owocowe, których interakcje z lekami są czasem trudne do przewidzenia. Zdarza się, że po zażyciu leku zamiast poczuć się lepiej, jest zupełnie odwrotnie.

Nie najlepszym pomysłem jest popijanie leków herbatą czy kawą. Przyjęcie kofeiny z niektórymi rodzajami leków może prowadzić do nadmiernej reakcji organizmu na dany lek, a w konsekwencji do nasilonych działań niepożądanych. Kofeina może zwiększać działanie leków przeciwbólowych, m. in. kwasu acetylosalicylowego (Aspiryny). Aby uniknąć działania tych dwóch substancji, konieczny jest 2-godzinny odstęp między zażyciem leku, a wypiciem napoju z kofeiną.

Alkohol

...


...pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF