Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Ciekawe


Zanieczyszczenie środowiska a cukrzyca


Badanie opublikowane ostatnio w czasopiśmie Lancet Planetary Health wykazało że tylko w roku 2016 zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do 3,2 miliona nowych przypadków zachorowania na cukrzycę na świecie.

- Istnieje niezaprzeczalny związek zachorowalności na cukrzycę a poziomem zanieczyszczenia powietrza cząstkami znacznie poniżej aktualnych bezpiecznych standardów – powiedział starszy doktorant dr Ziyad Al-Aly, adiunkt w Washington University. Dowody wskazują, że obecne standardy poziomu zanieczyszczenia powietrza wciąż nie są wystarczająco bezpieczne i wymagają zaostrzenia.

Zanieczyszczenie powietrza pyłem lub cząstkami składa się z mikroskopijnych kawałków pyłu, brudu, dymu i sadzy zmieszanych z ciekłymi kroplami. Najdrobniejsze cząstki regulowane przez EPA to 2,5 mikrometra; dla porównania, ludzki włos ma 70 mikrometrów lub więcej niż 30 razy więcej.

Wszystko, co ma mniej niż 10 mikrometrów, może nie tylko dostać się do płuc, ale może również przeniknąć do krwioobiegu, skąd jest przenoszone do różnych narządów i rozpoczyna przewlekłą reakcję zapalną, która może prowadzić do chorób.


Więcej: cukrzyca polska.pl


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF