Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 20 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Wystrzegaj się anemii


Czasem mamy złe samopoczucie, czujemy się zmęczeni czy senni – po prostu z przepracowania, niedospania czy złej pogody. Jeśli jednak pomimo odpoczynku, osłabienie i senność stale się utrzymują, jeśli nie mamy apetytu, twarz stała się bardzo blada, jeśli zaczęły nam wypadać włosy, łamać się paznokcie – koniecznie powinniśmy pójść do lekarza. Być może mamy anemię.


Jest ona najpoważniejszym z wielu skutków niedoboru żelaza w organizmie. Zwykle dochodzi do niej u kobiet w okresie ciąży, ale także w wyniku długotrwałego niedożywienia lub chorób wyniszczających organizm człowieka jak silne krwotoki, ostre stany zapalne, operacje. Zmniejszają one ilość żelaza, a więc i czerwonych ciałek oraz hemoglobiny we krwi.

To choroba szczególnie pań

Na anemię czyli niedokrwistość szczególnie narażone są dzieci i kobiety między 15 a 50 rokiem życia. Badania wykazały, że anemię ma co piąta kobieta, a tylko co setny mężczyzna. Do tak częstej niedokrwistości u kobiet przyczyniają się miesiączki, drakońskie diety odchudzające i wegetariańskie, oparte wyłącznie na produktach roślinnych.

Niedokrwistości sprzyja też ciąża. Ponieważ brak żelaza w okresie płodowym i niemowlęcym jest bardzo groźny dla dziecka – może wystąpić niedorozwój umysłowy i fizyczny – ginekolodzy przepisują zwykle kobietom w ciąży i matkom karmiącym preparaty żelaza.

Żelazo – takie ważne

Mamy go w organizmie tylko 35 gramów, z tego 70 proc. we krwi. Pewna ilość zmagazynowana jest w wątrobie, śledzionie i szpiku.

Najwięcej żelaza znajduje się w hemoglobinie – jednym ze składników krwinek czerwonych – przenoszącej tlen z płuc do tkanek. Obecne jest również w mioglobinie – białku, które dostarcza mięśniom energii. Żelazo – jak inne mikroelementy – jest nam niezbędne. Odpowiada za sprawność układu odpornościowego, jest potrzebne m.in. do prawidłowego funkcjonowania mózgu, działania serotoniny, stymulującej nasz stan psychiczny. Gdy go brakuje, zaczynamy cierpieć na bezsenność, drażliwość, bóle i kołatanie serca, zły nastrój. Szybciej się męczymy, gorzej uczymy i zapamiętujemy, łatwiej łapiemy przeziębienia i infekcje. O niedoborze żelaza świadczy również nasz wygląd – blada cera, rozdwajające się i łamliwe paznokcie, zajady, słabe i wypadające włosy.

Skąd je brać

...


...pełny artykuł jest na 20 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF