Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Ogólnopolski Dzień Walki z Cukrzycą


Spotkajmy się w Działdowie


„Cukrzyca dotyczy każdej rodziny” – to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. W Polsce ten dzień obchodzony jest na pamiątkę wynalezienia insuliny w 1921 roku. Na świecie obchodzi się go 14 listopada - w dniu urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy tego hormonu.


Światowy Dzień Walki z Cukrzycą ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z chorobą a także zachęcenie do badań profilaktycznych – stwierdzenie stanu przedcukrzycowego jest możliwe na podstawie badania poziomu glukozy we krwi.

Ogólnopolskie obchody Dnia Walki z Cukrzycą odbędą się w tym roku w Działdowie 17 listopada. W programie przewidziano nie tylko wykłady wybitnych specjalistów i lekarzy ale również rozmowy o zagrożeniach, jakie niesie cukrzyca. Przewidziano także czas na wymianę poglądów i spotkania diabetyków, lekarzy, przedstawicieli firm farmaceutycznych. Będą koncerty, odznaczenia i … orędzie.

Cukrzyca w Polsce - musi być lepiej

  • Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie gdzie nie ma opracowanego i wprowadzonego w życie modelu postępowania w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy – mówi Władysław Kubiński, przewodniczący komitetu organizacyjnego tegorocznych obchodów.
  • Mamy ciekawą inicjatywę polegającą na przygotowaniu obszernego opracowania pod kierownictwem prof. Jana Tatonia i wydania książki pt. „Cukrzyca w Polsce - musi być lepiej”.

Oprócz aktualnej sytuacji, potrzeb w zakresie edukacji i leczenia cukrzycy książka zawierać będzie wyliczone koszty leczenia cukrzycy i jej powikłań oraz symulację strat, gdyby te działania nie były podjęte. Sama dyskusja na ten temat sytuacji nie uzdrowi. Książka trafi do: od prezydenta poprzez parlament, rząd, wszystkie szczeble samorządu terytorialnego, przychodnie zdrowia do kół Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków włącznie.

Szczegóły inicjatywy przedstawi profesor Jan Tatoń. Jego wykład „Medyczno-społeczna opieka dla osób z cukrzycą: niska sprawność systemu i szanse na poprawę” przewidziano na godz. 13.30.

Szczegółowy program Ogólnopolskich Obchodów Dnia Walki z cukrzycą w Działdowie 17 listopad br. – na str. 32.

Patronat medialny – redakcja „Nowy PEN. Poradnik Diabetyka”. Zapraszamy na nasze stoisko redakcyjne w Działdowie.


Patronat medialny – redakcja „Nowy PEN. Poradnik Diabetyka”. Zapraszamy na nasze stoisko redakcyjne w Działdowie.


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF