Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Samokontrola


Czy będąc leczonym insuliną w okresie operacji mam szansę powrotu do doustnych leków przeciwcukrzycowych?

Oczywiście, jest taka możliwość, a decydujące znaczenie ma tutaj wyrównanie cukrzycy. W większości przypadków pacjenci powracają do leczenia stosowanego przed operacją. W okresie okołooperacyjnym zalecane jest używanie insulin, o najwyższym stopniu oczyszczenia, aby nie prowokować układu immunologicznego pacjenta do wytwarzania przeciwciał, które mogą powodować uszkodzenie własnych komórek produkujących insulinę, a co za tym idzie - stosowania jej już na stałe.

Dlaczego przy cukrach we krwi sięgających 200-220 mg% nie stwierdza się w moczu obecności cukru?

Związane to jest z wysokością tzw. progu nerkowego, który u osób zdrowych jest na poziomie około 180 mg%, u kobiet ciężarnych może być on niższy (cukier w moczu pojawia się przy prawidłowych wartościach glikemii). U ludzi starszych próg nerkowy ulega podwyższeniu w związku z rozwojem zmian miażdżycowych naczyń i wartości cukru w granicach 200 mg%, a nawet wyższe nie powodują pojawienia się cukromoczu.

Jakie są cele prowadzenia samokontroli i osiągania dobrego wyrównania cukrzycy?

Dobre wyrównanie cukrzycy prowadzi przede wszystkim do uniknięcia tzw. późnych powikłań, które są przyczyna kalectwa i skrócenia okresu życia w porównaniu do populacji nie dotkniętej tą chorobą. Samokontrola ma ułatwić osiągnięcie tego celu, tzn. dobrego wyrównania cukrzycy, dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, zdolności do pracy, satysfakcji i radości życia. Robiąc samokontrolę chory na cukrzycę może dopasować dawki insuliny w zależności do zaistniałej sytuacji, tak aby uzyskać wartości gwarantujące normoglikemię.

Mam za wysoki poziom trójglicerydów. Jak mogę wpłynąć na poprawę wyniku?

...


...pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF