Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Ruch zamiast tabletek


Wielu z nas porusza się samochodem, używa telefonów komórkowych, korzysta z Internetu. Rzadziej wychodzimy z domu a zdecydowanie za dużo czasu spędzamy przed telewizorem. Te wszystkie czynniki prowadzą do wzrostu ryzyka powstawania nadwagi oraz otyłości. Dodatkowo dieta wysokokaloryczna przy zbyt małym wydatkowaniu energetycznym sprzyja rozrostowi tkanki tłuszczowej i wzrasta poziom cukru we krwi. Nadchodzący okres zimowy potęguje niechęć wychodzenia z domu oraz zmniejsza (i tak niewielką!) aktywność ruchową. Dlatego też w tym okresie (może nawet szczególnie w tym?) powinniśmy zwracać uwagę na swoją dietę oraz dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wysiłku fizycznego.

Aktywność fizyczna wzmacnia serce, wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi oraz zmniejsza ilość „złego cholesterolu”. Poprawia też wrażliwość tkanek na insulinę i w związku z tym kontrolę glikemii, sprzyja redukcji nadmiernej masy ciała oraz wpływa na poprawę parametrów lipidowych krwi. W efekcie, systematyczny wysiłek fizyczny przyczynia się do zmniejszenia dawek insuliny oraz leków przeciwcukrzycowych.

Wysiłek fizyczny należy dostosować do potrzeb organizmu i stanu zdrowia.

Trzeba pamiętać, aby nie przeforsować się nadmiernymi ćwiczeniami, by nie doszło do przeciążenia oraz przemęczenia. Może to wywołać dolegliwości bólowe, osłabienie a nawet uszkodzenie układu ruchu. Przed przystąpieniem do ich wykonywania pacjent powinien przeprowadzić konsultację z lekarzem prowadzącym, który posiada wszystkie informacje o stanie jego zdrowia. Może wówczas zdecydować o zaniechaniu pewnych rodzajów aktywności fizycznej, zmniejszeniu ich częstotliwości lub intensywności z uwagi na schorzenia współistniejące, m.in. choroby serca czy układu oddechowego.

Osoby, prowadzące siedzący tryb życia, powinny wprowadzać aktywność fizyczną stopniowo zwiększając intensywność ćwiczeń, a to pozwoli na przystosowanie się organizmu do wysiłku fizycznego. Już 30 minut porannej gimnastyki doda nam energii na cały dzień.

Co potrzebujemy? Strój sportowy, matę i dużo chęci. Oto przykładowe ćwiczenia, które możemy włączyć do planu codziennej gimnastyki. Z czasem możemy je modyfikować oraz zwiększać ilość powtórzeń.

  1. Marsz w miejscu – 30 sekund.
  2. Krążenia ramion w tył – 10 powtórzeń.
  3. Krążenia ramion w przód – 10 powtórzeń.
  4. Półprzysiady – stajemy w niewielkim rozkroku, ręce wyciągnięte przed siebie, brzuch i pośladki napięte. Zginamy kończyny dolne w stawach kolanowych (jak do niepełnego przysiadu) – 7 powtórzeń.
  5. Skłony ciała – ręce układamy wzdłuż ciała, próbujemy dotknąć prawą ręką prawego kolana, następnie lewą ręką lewego kolana – po 7 razy na każdą stronę.
  6. Krążenia bioder – ręce układamy na biodrach i wykonujemy krążenia w prawą, potem w lewą stronę – 10 powtórzeń.
  7. Klęk podparty na macie – przyciągamy lewy łokieć do prawego kolana; potem prawy łokieć do lewego kolana – po 5 powtórzeń na stronę.
  8. Leżenie tyłem (na plecach), kolana zgięte, ramiona wzdłuż ciała – unosimy biodra do góry, po 3 sekundach opuszczamy – 10 powtórzeń.

Aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana dla chorych na cukrzycę. O ile, oczywiście, chorobę leczy się prawidłowo, a wysiłek jest rozsądny. Po kontrolowanym wysiłku poziom glukozy zarówno u osób zdrowych, jak i diabetyków zdecydowanie się obniża. Nie zapominajmy o glukometrze, który szybko przekona nas, że warto systematycznie ćwiczyć.


Redaktor Naczelna Anna Dobrowolska


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF