Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

SPECJALISTA RADZI


Pomiar poziomu glukozy we krwi – najczęściej popełniane błędy


Glukometr stanowi podstawowe narzędzie samokontroli w cukrzycy. Pomimo, że jest stosowany przez miliony osób nawet kilka razy dziennie, dość często zdarzają się pewne błędy użytkowe, które mogą negatywnie wpłynąć na dokładność pomiaru. Warto zwrócić na nie uwagę i możliwe szybko wyeliminować. Zdecydowanie wpłynie to na bezpieczeństwo samokontroli, ale również leczenia cukrzycy.


Dezynfekcja miejsca nakłucia spirytusem

Przed wykonaniem pomiaru należy umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie je osuszyć. Nie ma potrzeby stosować dodatkowo spirytusu. Jeżeli jednak zostanie on zastosowany do dodatkowej dezynfekcji miejsca nakłucia, trzeba mieć absolutną pewność, że całkowicie odparował przed rozpoczęciem badania. Nawet niewielka ilość alkoholu, która dostanie się do pobranej próbki krwi może zafałszować wynik.

Wyciskanie próbki krwi

Należy tak dobrać głębokość nakłucia, żeby krew wypływała samoistnie. Nie powinno się wyciskać krwi w miejscu nakłucia, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na wynik. Przy wyborze glukometru trzeba zwrócić uwagę, aby do badania potrzebna była niewielka kropla krwi. Większość osób bez problemu uzyskuje próbkę krwi poniżej 1 mikrolitra (μl), dlatego też warto brać pod uwagę glukometry spełniające ten warunek (np. glukometr Diagnostic Gold System potrzebuje kropli krwi wielkości 0,9 μl, glukometr Abra tylko 0,5 μl)

Pozostawienie otwartej fiolki z paskami testowymi

Paski testowe są bardzo wrażliwe na wpływ środowiska. Szczególnie niekorzystnie wpływa na nie zawarta w powietrzu para wodna i tlen. Dlatego trzeba bezwzględnie pamiętać o zamykaniu fiolki od razu po wyjęciu z niej paska do pomiaru. Niektórzy producenci umieszczają we wnętrzu fiolki substancję pochłaniającą wilgoć, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie pasków.

Używanie pasków po terminie ważności

Paski mają określony okres ważności i nie powinno się ich używać po jego upływie. Trzeba również pamiętać, że pasków można używać tylko przez określony czas od pierwszego otwarcia opakowania (niezależnie od nadrukowanego terminu ważności). Wyżej wymieniony czas jest różny dla różnych pasków, ale z reguły wynosi 3 miesiące. Po jego upływnie nie należy używać pasków, ponieważ wynik może znacznie różnić się od rzeczywistości.

Nieprawidłowe zakodowanie glukometru

...


...pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF