Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Po co krzem jest potrzebny?


Wypadają ci włosy, łamią się paznokcie, skóra wiotczeje, często łapiesz infekcje. Może masz w organizmie za mało krzemu?


Jest najbardziej pospolitym pierwiastkiem w przyrodzie (blisko jedna czwarta masy skorupy ziemskiej). Krzem występuje tylko w związkach, najczęściej w krzemionce. Jest również niezbędny w organizmie człowieka. Badania dowiodły, że jego niedobór prowadzi do wielu chorób. Nasz organizm zawiera zaledwie siedem gramów krzemu, który wraz z wapniem i magnezem odpowiada za sprawną przemianę materii.

Gdy go brakuje

Niedobór krzemu zakłóca prawidłowy rozwój układu kostnego u dzieci i opóźnia ich wzrost. Krzem wzmacnia tkankę kostną, zalecany jest więc po złamaniach. Jego niedobór objawia się zaburzeniami układu krążenia, zwłaszcza nadciśnieniem tętniczym. Wzmacnia on naczynia krwionośne, zapewniając im elastyczność. Od lat prowadzi się badania nad uelastycznieniem zastawek żylnych nóg za pomocą związków organicznych krzemu. Inne skutki niedoboru, to zwyrodnienia stawów, zaburzenia funkcji wydzielniczej trzustki i nerek, podatność na zapalenia dróg moczowych. Krzem usuwa też z komórek substancje toksyczne, zwalcza stany zapalne, łagodzi astmę oskrzelową i choroby płuc.

Gdzie go znajdziesz

...


...pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF