Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Bolesna dolegliwość


Pięta niekoniecznie achillesowa


Pękanie pięt może zdarzyć się każdemu, niemniej niektóre osoby są do tego bardziej predysponowane. Przede wszystkim te, których pięty są zaniedbane, z szorstkim grubym naskórkiem.


Pęknięciu pięt na pewno sprzyja wysuszenie i zrogowacenie skóry. Osoby z nadwagą i z cukrzycą częściej cierpią z powodu pękających pięt. W przypadku diabetyków, dodatkowo problemem jest tzw. znieczulenie skarpetkowe, tzn. brak czucia w stopie.

W konsekwencji, pęknięcie na piętach łatwo się pogłębiają, mogą sięgać dalej poza naskórek, dotykać skóry właściwej, powodować nadkażenia, a nawet owrzodzenia. Powodem pęknięcia, może być też niewłaściwa higiena, czy też nieodpowiednio dobrane obuwie. Jeżeli pojawiły się pęknięcia pięt, może to świadczyć o niedoborach składników pokarmowych. Warto urozmaicić swój jadłospis, ewentualnie suplementować się witaminą A+E, czy też multiwitaminą.

Kiedy uda się wyleczyć pięty, koniecznie trzeba pamiętać o trzymaniu ich w dobrej kondycji. Przede wszystkim zadbać o odpowiednie, wygodne obuwie dla stóp. Dobrze by miało ono anatomiczne wyprofilowanie. Oczywistą sprawą jest odpowiednia higiena stóp. W takich sytuacjach zaleca się regularne mycie i stosowanie kremów lub maści. Wybór jest duży a o najlepszych, sprawdzonych przez samych diabetyków wielokrotnie pisaliśmy na łamach „PEN-a”. Nie bez znaczenia jest też właściwy dobór skarpet.

Druga skóra

...


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF