Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 24 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

O cukrzycy w sieci


Gluten a cukrzyca typu 2.

Badacze z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego alarmują: dieta uboga w gluten może sprzyjać rozwojowi cukrzycy typu 2. To wniosek z badania, w którym wzięło udział blisko 200 tys. osób.

Gluten to mieszanka białek roślinnych o dużej sprężystości. To właśnie dzięki niemu, a raczej połączeniu glutenu zawartego w mące z wodą, podczas wyrabiania ciasta powstaje ciągliwa konsystencja.

Szacuje się, że u jednej osoby na sto występuje nietolerancja na ten składnik. Jedyną metodą leczenia jest wówczas stosowanie diety bezglutenowej. Ze spożywania glutenu rezygnują jednak nie tylko osoby z nietolerancją tego składnika dieta bezglutenowa to obecnie jeden z popularniejszych trendów żywieniowych. Tymczasem naukowcy dowiedli, że wyłączanie glutenu z diety może skutkować cukrzycą typu 2.

(apteline.pl)

Insulina w tabletkach?

Czeka nas rewolucja w leczeniu cukrzycy. Amerykanom udało się opracować specjalną metodę, która pozwala na to, by przyjmować insulinę doustnie. Nowa, biodegradowalna kapsułka ze specjalną mikroigłą sama dotrze tam, gdzie powinna. Bez potrzeby codziennego wykonywania zastrzyków. Zobacz dzisiejsze wydanie internetowe Nowości Dziennika Toruńskiego. Naukowcy z Massachusetts Institute od Technology (MIT) znaleźli rozwiązanie, które może znacząco ułatwić życie pacjentom cierpiącym na cukrzycę typu 2. W zaawansowanym stadium choroby trzustka nie jest w stanie jej wytwarzać, dlatego diabetycy muszą stale uzupełniać niedobory wykonując zastrzyki z insuliny. Metoda opracowana przez zespół ekspertów pod kierunkiem prof. Roberta Langera pozwala na dużo skuteczniejsze i na dodatek zupełnie bezbolesne dostarczenie hormonu niezbędnego chorym na cukrzycę.

(nowosci.com.pl)

Śląscy lekarze przebadają pacjentów z cukrzycą typu 1.

Śląscy lekarze chcą odkryć nowe metody leczenia cukrzycy typu 1. Potrzeba 400 uczestników specjalnych badań. To największe na świecie badanie. Katowicka Klinika Diabetologii Dziecięcej SUM jest jedynym w tej części Europy ośrodkiem, który prowadzi nabór do projektu. 400 osób ze świeżo ujawnioną cukrzycą typu 1. oraz krewnych pierwszego stopnia wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 1., przebadają naukowcy z Kliniki Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w ramach projektu INNODIA. To największe na świecie badanie, którego celem jest rozwiązanie przyczyn rozwoju cukrzycy typu 1., odkrycie sposobów utrzymania produkcji insuliny i nowych metod leczenia tej choroby. Katowicka klinika jest jedynym w tej części Europy ośrodkiem, który prowadzi nabór do projektu.

(dziennikzachodni.pl)

Cukrzyca skraca życie

...


...pełny artykuł jest na 24 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF