Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

NOWE TECHNOLOGIE


Nadajnik dba o bezpieczeństwo cukrzyka


Jeszcze w latach 80-tych mierzenie poziomu cukru we krwi było możliwe tylko w przychodni. Dziś istnieją systemy ciągłego monitoringu pozwalające obserwować poziom cukru w telefonie. A to tylko jeden aspekt choroby. Jak bardzo zmieniło się życie cukrzyka między generacją X a Y?


Diabetologia to jedna z dynamiczniej rozwijających się gałęzi medycyny. Obecnie w codziennym mierzeniu poziomu cukru pomagają cukrzykom niewielkie glukometry, miejsce strzykawki zajęły peny oraz pompy insulinowe, a nawet prowadzone są badania nad stworzeniem sztucznej trzustki. Ciężko w to uwierzyć, ale jeszcze 100 lat temu nie było wiadomo, jak cukrzycę powinno się leczyć, a choroba była uważana za śmiertelną.

Przełom w leczeniu cukrzycy nastąpił w 1921 roku. Właśnie wtedy odkryto, że insulina, która reguluje poziom cukru znajduje się w trzustce. To odkrycie wywołało kolejne – podanie insuliny człowiekowi, wynalezienie pasków testowych, próba przeszczepu trzustki. Postęp w diabetologii odczarował cukrzycę, którą kiedyś uważano za śmiertelną chorobę.

Wiele się zmieniło...

Chociaż nie minęło jeszcze 100 lat od największego odkrycia w historii istnienia cukrzycy, obecnie jakość życia chorych bez wątpienia zmieniła się. Jeszcze w latach osiemdziesiątych diabetycy cały swój rytm dnia musieli dostosować do swojej choroby. Przykładowo: aby zbadać swój cukier we krwi musieli udać się do najbliższej przychodni. Powstanie glukometrów – które na początku wielkością przypominały cegłę – sprawiło, że mierzenie poziomu cukru stało się mniej kłopotliwe. Współczesne glukometry są powszechnie dostępne. Ich niewielki rozmiar pozwala, aby trzymać je ciągle przy sobie – w pracy, podczas dalekich podróży czy uprawiania sportu.

Zmienił się również sposób przyjmowania insuliny. Kiedyś insulina dawkowana była szklanymi strzykawkami z igłami wymagającymi sterylizacji. Obecnie diabetycy mogą leczyć się tam, gdzie akurat przebywają dzięki penom i pompom insulinowym. Do podawania insuliny przy pomocy obu narzędzi nie jest już potrzebna tradycyjna strzykawka, która często wywołuje u leczonych strach. Pen, który przypomina kształtem długopis, posiada miejsce na wkład z insuliną, pozwala na dokładne ustawienie zaplanowanej dawki oraz niemal bezbolesne wstrzyknięcie insuliny. Natomiast pompa insulinowa to jedno z najbardziej nowoczesnych sposobów dawkowania insuliny. Pompa, jest noszona stale przez pacjenta i przez 24 godziny na dobę zapewnia podawanie insuliny. System ten pozwala uniknąć wykonywania kilku ukłuć dziennie.

Cukrzyca w telefonie

...


...pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF