Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 23 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

CUKRZYCA W SZKOLE


Moje dziecko ma cukrzycę


Czerwone kropki

Matka Michała wymyśliła te kropki, żeby nauczyciele przypominali jej synowi kiedy musi zjeść kanapkę i wziąć insulinę. Mógłby przecież o tym zapomnieć. Tak to właśnie czerwone kropki znalazły się w dzienniku lekcyjnym dla piątej klasy. Przy różnych lekcjach, zawsze o tej samej godzinie.

- To były moje znaki bezpieczeństwa – mówi matka jedenastoletniego wówczas Michała, który zachorował na cukrzycę. Najpierw rozmawiała z Radą Pedagogiczną, potem z nauczycielami, którzy Michała uczyli. O cukrzycy wiedziała już dużo. Przeszła szybki, dwutygodniowy kurs teorii i praktyki, kiedy syn leżał w szpitalu. W domu była o niego spokojniejsza. Co będzie poza domem? Podczas kilku godzin w szkole? Serce waliło jak młot.

To, co najważniejsze

Przyszedł czas na kanapkę, więc ją wyjmował z plecaka i zjadał na lekcji. Bez fałszywego wstydu i ukrywania się. Mógł, ale nie musiał wychodzić z klasy, żeby wziąć insulinę, kiedy na samym początku posługiwał się penem. Matka Michała mówi:

- Byłam spokojna, że to, co najważniejsze dla jego zdrowia jest pod kontrolą.

Szkoła społeczna, matka Michała była – i jest – w tej szkole nauczycielką biologii.

- To, co dla Pani było możliwe – mówię – dla innych rodziców jest wręcz nieosiągalne.

Matka Michała zdaje sobie z tego sprawę. Ale czy wszystko wyjaśnia ta jej szczególna sytuacja? Czy to jest ten jedyny klucz do całej sprawy? Chyba nie. Najważniejsze – i tu po raz drugi pada to słowo - aby i Rada Pedagogiczna i nauczyciele, którzy są najbliżej chorego dziecka wykazali zrozumienie i gotowości tej szczególnej opieki, kiedy przyjdzie taka potrzeba. Żeby szkoła dla takiego ucznia była przyjazna. W szkole Michała to było przede wszystkim. W innych też przecież może być.

Kiedy i jak to się zaczęło?

...


...pełny artykuł jest na 23 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF