Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Trzy pytania do . . .


Młodzi do nas nie przychodzą


Od 12. lat pełni pan funkcję prezesa Oddziału Miejsko-Powiatowego PSD w Białymstoku. Czego nie udało się przez te lata zrealizować a co może pan zaliczyć do największych sukcesów?

Nie udało nam się dotrzeć do ludzi młodych, chorych na cukrzycę. Niemal wszyscy nasi członkowie to osoby starsze. Nadal nie wiemy, jak to zrobić. Sukcesem natomiast może być fakt, że jesteśmy organizacją użyteczności publicznej, zarejestrowaną w sądzie. Organizujemy cyklicznie spotkania edukacyjne, imprezy dla mieszkańców miasta z ofertą bezpłatnego badania stężenia cukru we krwi, cholesterolu czy trójglicerydów. Organizujemy szkolenia edukacyjne, spotkania z diabetologiem i dietetykiem. Spotykamy się przy wigilijnym stole i na wycieczkach. Udaje nam się to wszystko zrealizować mimo kłopotów lokalowych i finansowych.

Jak pan ocenia aktywność diabetyków w zakresie edukacji, samokontroli cukrzycy?

Ci najbardziej aktywni, dbający o swoje zdrowie chętnie uczestniczą w spotkaniach z diabetologiem. Są zainteresowani szkoleniami, wykładami i pytają lekarzy, gdy mają wątpliwości. Niestety, takich osób jest niewiele. Co do aktywności, to z roku na rok chętnych do działania w środowisku diabetyków ubywa. Starsi nie mają już siły a młodzi, jak mówiłem, raczej do nas nie przychodzą. Kiedyś diabetycy otrzymywali bezpłatnie glukometry, ciśnieniomierze, wagi, suplementy diety to i chętniej zapisywali się do PSD.

Jaka jest rola Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w zapobieganiu i zwalczaniu cukrzycy?

Przede wszystkim edukacyjna ale także integracyjna. PSD jest pośrednikiem pomiędzy chorymi na cukrzycę a ministerstwem zdrowia domagając się w naszym imieniu stosowania i finansowania nowoczesnych metod leczenia i zapobiegania cukrzycy. Tu jest jeszcze dużo do zrobienia. Chodzi głównie o dostęp do nowych technologii, skutecznych leków i ich odpłatności.


(Tekst i foto: S. Dobrowolski)


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF