Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

NIA przeciwna sprzedaży wysyłkowej leków na receptę


Leki z Internetu


Naczelna Izba Aptekarska kategorycznie sprzeciwia się wprowadzeniu przepisów zezwalających na sprzedaż wysyłkową leków na receptę. Przepisy te wprowadzono do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (druk 2674 oraz 2750), podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, które odbyło się 17 lipca br.


Zdaniem NIA wprowadzenie tych zmian, może spowodować szereg niebezpieczeństw, grożących zarówno pacjentowi, jak i całemu systemowi obrotu produktami leczniczymi.

Dlaczego dopuszczenie sprzedaży wysyłkowej leków na receptę jest niebezpieczne?

Niebezpieczeństwo dla pacjenta może wynikać m.in. z tego, że trudno będzie zweryfikować e-recepty i może dochodzić do fałszerstw i do sprzedaży sfałszowanych leków. Wtedy to życie pacjenta może być zagrożone. Naczelna Izba Aptekarska uważa, że brakuje właściwego nadzoru ze strony inspekcji farmaceutycznej nad internetową sprzedażą leków. Praktycznie lekami będzie mógł handlować każdy sklep internetowy. Nie ma jak i nie ma kto kontrolować też samej przesyłki leków, ich warunków przechowywania i transportu. Tym bardziej, że obok aptek i punktów aptecznych dozwolony obrót lekami obejmie firmy kurierskie czy poczty. Obawy dotyczą sytuacji, gdy lek trafi pod niewłaściwy adres albo straci swoje właściwości wskutek złego przechowywania. Kto za takie sytuacje będzie odpowiedzialny? Kto poniesie odpowiedzialność, gdy pacjent nie otrzyma leku na czas lub gdy lek zginie albo zostanie uszkodzony podczas transportu? Kto przejmie odpowiedzialność, gdy z wyżej wymienionych powodów pacjent straci zdrowie lub życie?

Ministerstwo Zdrowia nie podziela większości obaw. Twierdzi, że sprzedaż wysyłkowa będzie możliwa tylko przez apteki i punkty apteczne, które dodatkowo będą musiały spełnić szereg wymogów z rozporządzenia Ministra Zdrowia, dlatego nie można się zgodzić z tezą, że wysyłkowa sprzedaż leków niesie większe ryzyko sfałszowania leków niż w ramach sprzedaży tradycyjnej. Odpowiednie warunki gwarantujące bezpieczeństwo dostawy leków zostaną wskazane w rozporządzeniu – zgodnie z wytyczną w rozporządzeniu, warunki te muszą gwarantować GIF możliwość kontroli ich przestrzegania. Kontroli nie będzie podlegał bowiem Internet, lecz apteka prowadząca wysyłkową sprzedaż. Ministerstwo zwraca uwagę, że planowane jest m. in. wskazanie leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe jako produktów leczniczych w przypadku których niedopuszczalna jest sprzedaż wysyłkowa.

A oto pozostałe wątpliwości Naczelnej Izby Aptekarskiej dotyczące realizacji recept przez Internet i odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.

W procesie realizacji recepty, farmaceuta ma obowiązek zaproponować tańszy odpowiednik danego leku – w jaki sposób może zrealizować ustawowy obowiązek przez internet? W jaki sposób ma uzyskać zgodę lub odmowę pacjenta na wydanie zamiennika?

...


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF