Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 21 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Gdy masz sucho w ustach


Kłopotliwa przypadłość


Kserostomia to objawy suchości jamy ustnej mające subiektywny charakter. Objawia się na ogół zmniejszoną produkcją śliny przez ślinianki.


Dolegliwość ta może pojawiać się jako konsekwencja przyjmowanych leków lub ciągłego stresu. Ślina jest bardzo ważna dla naszego organizmu, ponieważ nawilża jamę ustną i tym samym pozwala na lepsze przełykanie i trawienie przyjmowanych pokarmów. Ponadto ślina jakoby wypłukuje resztki pokarmowe z naszych zębów. Jej niedobór przez dłuższy okres czasu określany jest właśnie kserostomią. (Kserostomią nie jest suchość w jamie ustnej, występująca w upalne dni).

Częstość występowania kserostomii w populacji waha się w zakresie 10-25 proc. U osób powyżej 65. r.ż. kserostomia jest jedną z najczęstszych dolegliwości ze strony jamy ustnej zgłaszanych w gabinecie stomatologicznym.

Pacjenci skarżą się na pieczenie jamy ustnej, trudności w połykaniu pokarmów, konieczność częstego popijania w trakcie posiłków i podczas mówienia, zaburzenia smaku z przewagą odczuwania smaku gorzkiego i słonego, a także na nieprzyjemny zapach z ust.

Przyczyny i leczenie kserostomii

Kserostomia jest jednym z najpoważniejszych skutków ubocznych leczenia chorób ogólnoustrojowych. Wśród częściej wymienianych są: cukrzyca, nadczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, sklerodermia, parkinsonizm. W przypadku tych chorób odczucie suchości może być potęgowane przez równoczesne stosowanie leków.

...


...pełny artykuł jest na 21 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF