Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Czy wiesz, że...


Grypa może wywołać cukrzycę?


Badania włoskich uczonych i lekarzy sugerują, że istnieją powiązania między grypą u dzieci a zachorowaniem na cukrzycę typu 1.


Już od ponad 40 lat naukowcy podejrzewali, że wirusy grypy mogą być jednym z czynników środowiskowych, wywołujących genetyczne skłonności do zachorowania na cukrzycę typu 1. Podstawą do takich hipotez były obserwacje, że choroba ta często pojawia się u dzieci niedługo po przebytej infekcji wirusowej. Wiadomo było od dawna, że jakieś bliżej nieznane czynniki rozregulowują układ immunologiczny tak bardzo, iż atakuje on komórki własnego ciała – konkretnie komórki beta trzustki - i w efekcie powoduje wystąpienie cukrzycy. Nad szczegółami tej autoagresji zaczęło się ostatnio zastanawiać wielu naukowców, m. in. włoski zespół pod kierunkiem Ilarii Capua firmowany przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt, pracujący w laboratorium w Legnaro we Włoszech.

„Zagrypione” indyki

Obserwacje prowadzono na celowo zakażonych wirusem grypy indykach, ponieważ – jak stwierdzono – u ptaków tych w trakcie infekcji często pojawia się stan zapalny trzustki, nawet gdy zakażone są szczepem wirusa, który zwykle nie rozprzestrzenia się poza układ oddechowy. Autorzy projektu zauważyli, że u połowy zagrypionych indyków doszło do poważnych zmian w trzustce, z których wywiązała się cukrzyca. Kolejną fazą badania było zainfekowanie wirusami grypy atakującymi ludzi (szczepy H1N1 oraz H3N2) oraz ptaki (H7N1 i H7N3) ludzkich komórek pochodzących z trzustki oraz fragmentów tkanki trzustkowej.

Zauważono, że wirusy bardzo dobrze rozwijały się w hodowlach tkankowych, w tym także w komórkach produkujących insulinę.

W komentarzu dla pisma „New Scientist” Ilaria Capua podkreśliła, że na poziomie biochemicznym obecność wirusów grypy w komórkach trzustki pobudziła produkcję wielu związków zapalnych, kluczowych dla rozpoczęcia reakcji autoimmunologicznej, co w konsekwencji doprowadziło do wystąpienia cukrzycy typu 1.

Czy grypa może zaatakować trzustkę człowieka?

...


...pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF