Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Groty solne


Zdrowotno-pielęgnacyjne walory soli krystalicznej pochodzącej z Morza Martwego, doceniała już Kleopatra. Ponoć dla własnych celów zakładała pierwsze kosmetyczne i farmaceutyczne wytwórnie dostarczające solnych preparatów.


Przeprowadzone współcześnie badania potwierdziły, iż akwen Morza Martwego cechuje dziesięciokrotnie większa koncentracja minerałów i pierwiastków śladowych niż jakiekolwiek inne wody morskie, a jego zasolenie jest osiem razy większe niż wód Morza Śródziemnego, Pacyfiku czy Morza Czarnego. Nie dziwi zatem, że naśladowców Kleopatry nie brakuje. Wystarczy spojrzeć chociażby na stale rosnącą w polskich miastach ilość grot solnych. Gdy wprost z zatłoczonej ulicy, pełnej hałasu, spalinowego smrodu i ciągłego pośpiechu wkroczymy do jaskini solnej, pojawia się wrażenie, że oto znaleźliśmy się w innej czasoprzestrzeni. Białe solne ściany, sople wiszące u sufitu, podłogi obsypane kryształkami. W to wszystko subtelnie wkomponowana gra świateł i dźwięków.

Szum morza, szelest wiatru

Odgłosy kropel deszczu pomagają wyciszyć się i zrelaksować podczas seansu. Również dobór kolorowych świateł nie jest przypadkowy. Zimne, takie jak fiolet, niebieski czy indygo, uspokajają zmysły i łagodzą nastrój. Natomiast ciepłe - żółty, pomarańczowy, czerwony - mają działanie pobudzające i energetyzujące. Terapeuci, będący zwolennikami koloroterapii coraz częściej zachęcają swoich pacjentów cierpiących na zaburzenia nerwicowe i depresyjne, których podłożem jest stres, by obok psychoterapii zafundowali sobie cykl „solnych seansów“. Poza korzyściami, jakie wizyty w grocie mogą dostarczać naszej psychice, sporo słyszy się o ich leczniczo-regenerującym wpływie na nasze ciało. Groty solne reklamowane są jako terapia dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, płuc i oskrzeli, alergików lub osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi, która traktowana jako leczenie wspomagające może pomóc, ale cudu nie uczyni. Każdy, kto chce zdecydować się na „solną terapię“, powinien skonsultować się ze swoim lekarzem. Przeciwwskazaniem do korzystania z grot są: nadczynność tarczycy, choroby nerek, nowotwory i gruźlica.

Cała tablica Mendelejewa

...


...pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF