Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Niebezpieczne powikłania cukrzycy


Gdy odczuwasz mrowienie i drętwienie stóp


Najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju neuropatii cukrzycowej jest niewłaściwa kontrola glikemii. Do uszkodzenia nerwów przyczyniają się zarówno stany hiperglikemii, jak i hipoglikemii.


Do elementów ryzyka rozwoju neuropatii cukrzycowej należą czynniki ryzyka chorób układu krążenia, zarówno niemodyfikowalne (starszy wiek, płeć męska, czynniki genetyczne), jak również modyfikowalne (nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu).

Neuropatia cukrzycowa to zespół zaburzeń i objawów chorobowych układu nerwowego, jakie mogą wystąpić w przebiegu źle leczonej cukrzycy. Ich przyczyną jest uszkodzenie licznych w naszym ciele włókien nerwowych wskutek wystąpienia długotrwałego nadmiaru glukozy we krwi. Neuropatia cukrzycowa może przebiegać skrycie i długi czas pozostawać nierozpoznana lub ujawniać się objawami, które są niecharakterystyczne, narastają powoli i mogą przypominać objawy wielu innych chorób.

Neuropatia cukrzycowa występuje u pacjentów ze wszystkimi typami cukrzycy - z równą częstością pojawia się w cukrzycy typu 1., jak typu 2., a także w różnych typach cukrzycy wtórnej. Częściej spotykana jest u mężczyzn. Częstość jej występowania ocenia się na 7-50%, a według niektórych badaczy nawet do 93% wśród wszystkich pacjentów z cukrzycą.

Uszkodzenie układu nerwowego przybiera różne postacie - od uszkodzenia centralnego lub obwodowego układu nerwowego do uszkodzenia pojedynczego nerwu (mononeuropatia) lub wielu nerwów (polineuropatia). Wyróżnia się kilka podstawowych typów neuropatii:

  • neuropatia czuciowa - polegająca na uszkodzeniu nerwów przewodzących bodźce do mięśni i skóry, czyli tzw. nerwów obwodowych,
  • neuropatia autonomiczna - będąca uszkodzeniem nerwów działających niezależnie od naszej woli,
  • neuropatia ogniskowa - objawiająca się bolesnymi, krótkotrwałymi uszkodzeniami nerwów występującymi w postaci jednego lub kilku ognisk.

U zdecydowanej większości chorych nasilenie objawów neuropatii nie jest duże - dlatego niekiedy pozostaje niezauważone przez chorego i lekarza. Dlatego w zapobieganiu i leczeniu neuropatii cukrzycowej bardzo ważne jest jak najwcześniejsze zgłoszenie objawów lekarzowi.

Objawy neuropatii cukrzycowej

...


...pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF