Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Zimą kontroluj częściej


Gdy masz nadciśnienie


To najczęściej występująca choroba układu krążenia i zarazem najczęstsza przyczyna rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu.


Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, w której w naczyniach tętniczych panuje zwiększone ciśnienie krwi. Jest to, niestety, choroba przewlekła, która wymaga długotrwałego leczenia. O nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas, gdy podczas kilkakrotnych pomiarów, dokonywanych w spoczynku ciśnienie przekracza wartości graniczne, uznane za prawidłowe.

Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia?

Za wartość graniczną uznaje się ciśnienie 140/90 mm Hg (milimetry słupa rtęci). Ciśnienie nie powinno więc przekraczać tych wartości. Natomiast optymalnie wartości ciśnienia nie powinny przekraczać granicy 120/80 mmHg. Osoby, których wartości ciśnienia tętniczego znajdują się w przedziale pomiędzy 120-140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i pomiędzy 80-90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego powinny kontrolować ciśnienie przynajmniej raz w roku, wdrażając jednocześnie podstawowe zasady leczenia niefarmakologicznego, czyli bez leków.

Ciśnienie skurczowe i rozkurczowe

Przypomnijmy: Gdy mięsień sercowy kurczy się, aby wpompować krew do naczyń krwionośnych, ciśnienie jest wyższe niż wówczas, gdy się rozkurcza. Dlatego w trakcie każdego uderzenia serca ciśnienie w naczyniach waha się pomiędzy górną i dolną wartością. Górną wartość nazywamy ciśnieniem skurczowym, a dolną ciśnieniem rozkurczowym. Jak często

występuje nadciśnienie?

...


...pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF