Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Gdy cię trapi gorączka


Długo utrzymująca się podwyższona temperatura jest sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Nie powinniśmy tego lekceważyć.


Jeśli przez dwa-trzy dni mamy podwyższoną temperaturę ciała - trochę ponad 37 st. C nie musimy od razu biec do lekarza. To jest zwykle objaw obrony naszego organizmu przed wirusami, które „złapaliśmy“ przez kontakt, czy wdychanie z powietrza. Jeśli jednak gorączka skoczy wyżej i utrzymuje się dłużej, powinniśmy niezwłocznie pójść do lekarza. To może świadczyć o poważniejszej chorobie. Zanim rozwinie się zwykła infekcja, jak katar, ból gardła, możemy bronić się powszechnie dostępnymi środkami od przeziębienia (aspiryna, preparaty przeciwgrypowe, witaminy, rozgrzewające herbatki z lipy, czarnego bzu, malin).

Poważniejsze przeziębienie czy grypę, z wysoką gorączką, trzeba już skonsultować z lekarzem i przeleżeć.

Ciało alarmuje

Nasz organizm jest przystosowany do stałej temperatury, więc wszelkie odchylenia, zarówno w dół jak i w górę, zakłócają jego funkcjonowanie. Wzrost ciepłoty już o 4 st. może spowodować zaburzenia w działaniu enzymów i funkcjonowaniu mózgu, najbardziej wrażliwego na przegrzanie. Przy kilkudniowym wzroście temperatury powyżej 41 st. C (hipertermia) mogą nastąpić nieodwracalne zmiany. Powyżej 42 st. C dochodzi do udaru cieplnego i zgonu. Mózg zamknięty w czaszce ma niewielkie możliwości oddawania ciepła do otoczenia.

Szansę na wyrównanie temperatury daje tylko doprowadzana naczyniami krew (stąd zalecenie stosowania zimnych okładów na kark w razie wysokiej gorączki). System ten przestaje jednak być wydolny, gdy wystąpią zaburzenia termoregulacji. A pojawiają się one właśnie wraz z poważniejszą chorobą. Wtedy ośrodek termoregulacji (znajdujący się w podwzgórzu u podstawy mózgu) przestawia się na wyższy poziom temperatury niż fizjologiczny. Objawem choroby będzie więc gorączka.

Jak działa obrona

...


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF