Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 14 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Dbaj o nerki


Niewydolność nerek pociąga za sobą zaburzenia czynności wszystkich narządów, głównie mózgu, serca i płuc, co często bezpośrednio zagraża życiu.


Wiemy, że mamy je dwie; że są naturalnym filtrem naszego ciała – usuwają z organizmu toksyny i trucizny. Gdy pracują bez zakłóceń, nie myślimy o nich ani o tym, że mogą szwankować. Ale gdy tak się stanie, konsekwencje mogą być bardzo groźne dla zdrowia i życia. Nie wszystko zależy od nas, ale warto wiedzieć, jak dbać o nasze nerki.

Nerki są głównym elementem układu moczowego człowieka. Ich najważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie stałości środowiska wewnętrznego organizmu poprzez wydalanie nadmiaru wody, soli mineralnych i innych substancji zbędnych czy szkodliwych dla zdrowia, które powstają podczas procesów metabolicznych albo są przyjmowane np. wraz z pokarmem (dotyczy to również np. silnie toksycznych leków). Są odpowiedzialne za zachowanie stałej objętości, ciśnienia osmotycznego oraz składu elektrolitowego płynów ustrojowych.

Gdy źle funkcjonują

Duże uszkodzenie nerek jest przyczyną zaburzeń metabolicznych i wodno-elektrolitowych, które pociągają za sobą zaburzenia czynności wszystkich narządów, głównie mózgu, serca i płuc, co prowadzi do śmierci. Niewydolność nerek może wystąpić w postaci ostrej lub przewlekłej. Wczesne stadia przewlekłej choroby nerek przez wiele lat nie dają wyraźnych objawów klinicznych. Dość wcześnie pojawiają się nadciśnienie tętnicze i zwapnienia w tętnicach, m.in. wieńcowych.

Wrogowie – cukrzyca, nadciśnienie, palenie…

...


...pełny artykuł jest na 14 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF