Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 24 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Z cukrzycą w samolocie


...czyli wszystko, co musisz wiedzieć o podróżowaniu z insuliną lub lekami przeciwcukrzycowymi


Podróże samolotowe, szczególnie dalekie i wiążące się ze zmianą strefy czasowej, wymagają od pacjentów z cukrzycą typu 1. i 2. odpowiedniego przygotowania. Dotyczy ono zarówno przewożenia leków i akcesoriów, jak i odpowiedniego dostosowania dawek insuliny lub leków doustnych.


Drobiazgowe kontrole na lotniskach nie omijają diabetyków. Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, szczególnie poza Europę, przygotuj się na konieczność „wytłumaczenia się” z przewożonych leków i akcesoriów. Pamiętaj także, by nie prześwietlać pompy oraz o tym, by w czasie podróży częściej mierzyć cukier.

Co jeszcze jest ważne i dlaczego?

Jeśli planujesz lot samolotem, poproś lekarza o wypisanie zaświadczenia, że masz cukrzycę i musisz używać wstrzykiwaczy, insuliny oraz innych leków. W przypadku podróży zagranicznych takie zaświadczenie trzeba mieć przygotowane w języku angielskim. Zaświadczenie tego typu może być pomocne także na miejscu. Jeśli z jakichś powodów będziesz zmuszony zakupić leki takie jak insulina w zagranicznej aptece, uwiarygodni ono, że jesteś diabetykiem.

Pakując leki konieczne do terapii cukrzycy, w tym insulinę, dokładnie je opisz, a jeśli jest to możliwe, zachowaj je w oryginalnych opakowaniach. W niektórych krajach jest to warunek konieczny, by przejść kontrolę na lotnisku.

Pamiętaj,

...


...pełny artykuł jest na 24 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF