Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Czy należy bać się kleszczy?


Statystyki są alarmujące. W ostatnich latach w Polsce 30-krotnie wzrosła liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), a borelioza stała się jedną z najczęstszych chorób zakaźnych. Wszystko to „zawdzięczamy“ kilkumilimetrowym pajęczakom - dobrze znanym nam nie tylko ze słyszenia kleszczom.


Obecnie rocznie rozpoznaje się średnio w kraju 250 przypadków KZM. To jedna trzecia wszystkich zachorowań na zapalenie mózgu. Natomiast boreliozę stwierdza się u czterech tysięcy osób - dwa razy więcej niż przed pięciu laty. W odkleszczowych chorobach przoduje Podlaskie: 60 do 160 zachorowań rocznie na KZM i 400 do 600 na boreliozę. Uznano je tu za najczęściej spotykane choroby zawodowe, np. u leśników czy rolników.

O zakażenie łatwo

Krwiożercze pajęczaki pojawiają się przy ciepłej pogodzie już w kwietniu, a największy „wysyp“ następuje w maju-czerwcu oraz wrześniupaździerniku. Do zakażenie wirusem KZM lub bakterią Borelia dochodzi najczęściej po ukłuciu przez kleszcza, ale czasem nawet po rozgnieceniu go i wtarciu w skórę lub spożyciu niepasteryzowanych produktów mlecznych pochodzących od zainfekowanych zwierząt. Na zachorowanie narażone są głównie osoby przebywające w lasach lub w ich pobliżu w sezonie aktywności kleszczy - leśnicy, rolnicy, myśliwi, zbieracze grzybów i jagód, turyści, uczestnicy kolonii, obozów młodzieżowych itp.

Tylko szczepionka

...


...pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF