Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 27 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Wielkimi krokami zbliża się jesień


Czy cukrzyca powoduje depresję?


Nastrojowa pora roku pełna kolorowych liści i wakacyjnych wspomnień, ale też czas powrotu do szkoły i pogodzenia obowiązków cukrzycowych z nowym planem dnia. Dni stają się krótsze i chłodniejsze, a deszczowa pogoda zniechęca do aktywności.


Wraz ze zmianami otoczenia, zmieniają się nasze emocje i nastrój. Mniejsza ilość światła słonecznego wpływa na funkcjonowanie organizmu, a codzienne obowiązki cukrzycowe wydają się choremu i jego najbliższym coraz bardziej trudne.

Wtedy często w rozmowach przewija się termin jesienna depresja i nasuwają się pytania: Co może być objawem depresji jesiennej? W odróżnieniu od osób depresyjnych, które tracą apetyt osoby z depresją sezonową:

  • spożywają zbyt duże ilości węglowodanów, czemu towarzyszy często rozchwianie poziomów cukru i poczucie winy z tym związane,
  • doświadczają rozdrażnienia i niepokoju,
  • rodzice mogą zauważyć u „słodkich dzieci“ mniejszą zdolność koncentracji i trudności z precyzyjnym myśleniem; może wydłużyć się czas podejmowania decyzji i pojawić się tendencja do postrzegania otoczenia w czarnych barwach,
  • diabetycy, na których silnie wpływa brak światła jesienią, potrzebują większej ilości snu i mimo to, nie czują się wyspani; dzieci mają duże trudności z porannym wstawaniem z łóżka.

O depresji jesiennej można mówić wtedy, kiedy zmiany samopoczucia osoby z cukrzycą trwają przynajmniej cztery tygodnie w okresie jesienno - zimowym i powtarza się to każdej kolejnej jesieni.

Czy cukrzyca powoduje depresję?

Nie zawsze cukrzyca jest powodem stanów depresyjnych, ale większy odsetek osób z depresją wśród diabetyków wynika z przewlekłego stresu psychicznego, jakim jest cukrzyca, dodatkowe obowiązki i świadomość nieodwracalności choroby.

Osoby z cukrzycą są trzy razy częściej narażone na doświadczanie stanów smutku, zniechęcenia i depresji. Często niemożność wyjaśnienia przyczyn wysokich cukrów sprawia, że chory traci motywację do leczenia.

Czy jesień ma szczególny wpływ na pojawienie się depresji?

...


...pełny artykuł jest na 27 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF