Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Czas na badania?


Czujesz apatię, zmęczenie i senność? Masz skłonność do infekcji? Odczuwasz wzmożone pragnienie? Czas wykonać badania laboratoryjne, by skontrolować swoje zdrowie.


A jeśli nawet nic ci nie dolega, warto sprawdzić, czy masz prawidłowy skład krwi albo czy nie grozi ci zawał. Problem w tym, że na ogół nie wiemy jakie i jak często wykonywać badania i nie potrafimy rozszyfrować ich wyników. Nie mamy tez świadomości, przy jakich dolegliwościach powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.

Nasz poradnik na pewno pomoże i zachęci do przeprowadzenia badań, których wyniki mogą nas skłonić do bardziej wnikliwego przyjrzenia się naszemu zdrowiu i poszukania przyczyn dolegliwości. Lekarze często nie przekazują nam zbyt wielu informacji na temat zleconych badań i ich wyników. My nie pytamy, bo nie ma czasu lub nie wiemy, o co zapytać.

Tymczasem przysługuje nam prawo do informacji o przebiegu badania, jego wynikach możliwych następstwach. Wynika to z oczywistego faktu, że wszelkie badania dotyczą bezpośrednio naszego zdrowia i życia.

Wiedza ta pozwoli nam uniknąć powtórnych badań, jakie muszą wykonywać pacjenci, którzy nie byli odpowiednio przygotowani przy pierwszym badaniu, np. nie byli na czczo, wypili za mało lub za dużo napojów przed badaniem. A oto podstawowe pytania i kwestie ogólne nasuwające się w związku z badaniami.

Pojęcie i rodzaje badań medycznych

Badanie medyczne obejmuje: wywiad lekarski, badanie fizyczne pacjenta oraz badania dodatkowe - diagnostyczne Wywiad lekarski i badanie fizyczne należą do rutynowych czynności każdego lekarza.

Badanie podmiotowe

Polega na zebraniu przez lekarza w rozmowie z pacjentem lub osobami opiekującymi się informacji o jego chorobie. Lekarz pyta także o inne przebyte choroby, warunki mieszkaniowe, rodzaj pracy zawodowej, sposób odżywiania się, choroby występujące w rodzinie. Warunkiem efektywności takiej rozmowy jest zaufanie pacjenta do lekarza. Pacjent nie powinien ukrywać czy zniekształcać informacji, o które lekarz go pyta. Co więcej, powinien sam mówić, co go niepokoi, a może wpływać na jego zdrowie.

Badanie fizykalne

...


...pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF