Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 29 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Choroby sławnych ludzi


Czarodziej z Meneo


Od dzieciństwa był głuchy. Jakby na przekór tej przypadłości wynalazł fonograf. Urządzenie pozwalające na walcu pokrytym folią cynową zapisać dźwięk.


W udoskonalonej wersji fonograf wykorzystywano jako szafę grającą, a następnie gramofon, który stworzył Emil Berliner. Był najgorszym uczniem w klasie

„Al bał się chłosty, lecz mimo to nie potrafił zapamiętać wielu różnych wiadomości, których kazano mu się uczyć. Jego zwyczaj zadawania pytań wywoływał jeszcze większy gniew nauczyciela.“ W wieku 10. lat ten ostatni w klasie samodzielnie uruchomił urządzenie telegraficzne w miasteczku Milan w stanie Ohio. Szkolna edukacja trwała ledwie dwa lata. Matka, nauczycielka z zawodu, uczyła go sama, pozwalając mu na dużą samodzielność w wyborze treści nauczania. Wielkie wrażenie na chłopcu zrobiła podarowana przez nią pierwsza książka.

To była „Szkoła filozofii przyrody“

Pochłonął ją i zaczął eksperymenty: kupował chemikalia, gromadził materiały, narzędzia. W sypialni urządził swoje pierwsze laboratorium. Nie obyło się bez szalonych pomysłów. „Dał koledze do połknięcia dużą ilość proszku używanego do sporządzania musującego napoju. Miał nadzieję, że gaz, który proszek ten wytworzy w żołądku chłopca, pozwoli mu ulecieć w powietrze, podobnie jak wznosi się balon wypełniony lotnym gazem“. Innym razem eksplozja w domowym laboratorium zniszczyła meble, co wprawiło ojca we wściekłość. Skończyło się chłostą Ala.

Jako dwunastolatek zaczął pracować.

Rodzinie Edisonów nie przelewało się, a on sam potrzebował pieniędzy na swoje wymyślne doświadczenia. Został gazeciarzem i sprzedawcą słodyczy. Wędrował od wagonu do wagonu i wykrzykiwał: „Orzeszki, kukurydza prażona, guma do żucia, cukierki“. W wieku 15 lat uczestniczył w groźnym wypadku kolejowym. W wyniku czego niemal całkowicie stracił słuch. Mając 16 lat został telegrafistą. Wynalazł dalekopis - alfabet Morse’a zastąpił literami łacińskim. Pracę zmieniał wielokrotnie. Kiedy zamieszkał w Bostonie miał 21 lat. Zatrudniono go w renomowanym Towarzystwie Telegraficznym „Western Union“. Wielkie miasto było wówczas centrum naukowym Ameryki. Kupował książki, aparaturą, chemikalia... Współpracował z Ch. Williamsem. W jego fabryce było laboratorium, w którym oddał się badaniom bez reszty.

Ślub z piękną Mary

W Boże Narodzenie poślubił jedną ze swoich współpracownic - piękną, nieśmiałą, podziwiającą genialnego szefa Mary. Zaraz po ślubie wrócił do fabryki w Newark i pozostał w niej do północy. Mieszkali w pobliżu i bywało, że znikał w swoim laboratorium na wiele dni. Sypiał w nim, niekiedy na stole, a nie przy boku kochanej żony. W nocy pracował, odsypiał w dzień. Bywało, że wyczerpany potrafił przespać półtorej doby, z godzinną przerwą na posiłek i wypalenie cygaro. W miarę upływu czasu, troje dzieci coraz rzadziej widywało ojca.

Największym odkryciem żarówka

...


...pełny artykuł jest na 29 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF