Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Logowanie / Rejestracja / Pomoc

  Logowanie

  Rejestracja

  Pomoc

  - nie doszedł list aktywacyjny

  - nie doszedł list informujący

  - nie pamiętam hasła

Magazyn PEN 2010/1

...wejdż do pełnego numeru

Choroba okien wystawowych

Rocznie w Polsce, kilkadziesiąt tysięcy pacjentów zgłasza się do lekarzy z objawami niedokrwienia kończyn dolnych spowodowanych przez miażdżycę. Co dziesiąty z nich musi poddać się amputacji nogi.

Choroba okien wystawowych

Jak dotąd nie udało się dostatecznie wyjaśnić przyczyn powstawania miażdżycy. Natomiast mechanizm tej choroby jest znany: nakładające się na siebie złogi coraz bardziej utrudniają przepływ krwi w tętnicach dostarczających tlen do nożnych narządów. Niedokrwione narządy coraz gorzej funkcjonują.

Obok miażdżycy tętnic wieńcowych, nierzadko kończącej się zawałem serca, najczęstszą jest niedrożność tętnic kończyn dolnych, mylona z chorobą Burgera, która ma inną przyczynę i występuje przede wszystkim u młodych nałogowych palaczy.

Jak się objawia niedokrwienie nóg

Pierwszymi objawami są bladość i oziębienie stopy oraz podudzia. Chorzy nie zwracają zwykle na to uwagi. Dopiero niepokojące staje się tzw. chromanie przestankowe, czyli konieczność zatrzymania się z powodu silnego bólu łydki. Po kilkuminutowym odpoczynku ból mija i można iść dalej. Odległość drogi, po przebyciu której następuje ból, pozwala lekarzowi określić stopień niedokrwienia kończyny oraz zaawansowanie choroby.

...

...wejdż do pełnego numeru

Galerie

...wejdż do "Galerie"


Copyright © 2004-2012 www.lekmedia.pl

Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.