Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

DBAJ O ZĘBY


Cukrzyca a uzębienie


Mówiąc o powikłaniach cukrzycy, wymienia się zwykle stopę cukrzycową, choroby naczyniowo-sercowe. Przypomina się, że nieleczona cukrzyca uszkadza wzrok, słuch, nerki i inne narządy. Rzadko natomiast wspomina się o powikłaniach w obrębie jamy ustnej, choć stanowią one duży problem, zwłaszcza w okresach długotrwałego niewyrównania poziomu cukru we krwi.


U chorych na cukrzycę dzieci często pojawiają się nieprawidłowości w rozwoju i wyrzynaniu się zębów stałych, u dorosłych – powikłania próchnicy, a przede wszystkim choroby przyzębia. Również wykonywanie zabiegów stomatologicznych u cukrzyków może stwarzać trudności i wymaga nieco innego podejścia.

Ząbki rosną gorzej

U dzieci chorych na cukrzycę wyrzynanie się zębów stałych przebiega nieco inaczej niż u zdrowych. Do 11 roku życia jest ono przyspieszone, a potem – między 12 i 14 rokiem – spowolnione. Dlaczego tak się dzieje, nie wiadomo. U co trzeciego dziecka z cukrzycą występuje niedostateczna mineralizacja szkliwa. Zaburzenie to u małych cukrzyków występuje dziesięciokrotnie częściej niż u dzieci zdrowych.

Dieta cukrzycowa zapobiega próchnicy

Jak wiadomo, próchnica jest jedną z najczęstszych chorób, atakujących zęby. Sprzyjają jej różne czynniki, poczynając od sposobu odżywiania, warunków bytowych i klimatycznych, przebytych chorób i skłonności wrodzonych, a kończąc na stosowaniu niektórych leków, paleniu papierosów, złej higienie jamy ustnej. Ciekawe, że obecnie próchnicę zębów stwierdza się rzadziej wśród cukrzyków niż w ogólnej populacji. Widać to zwłaszcza u dzieci. Okazuje się, że dieta cukrzycowa, nie zawierająca cukru lub tylko w niewielkich ilościach, jest korzystna dla zębów, gdyż zapobiega rozwojowi próchnicy.

...


...pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF