Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 28 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Dbaj o swoje stopy


Co szkodzi a co pomaga


Każdy z nas powinien pamiętać o pielęgnacji stóp. Jednak szczególnie starannie, wręcz z przesadą, powinny o nie dbać osoby chore na cukrzycę. Każde otarcie naskórka, każdy odcisk, pęknięcie skóry może prowadzić do trudno gojącego się owrzodzenia i zakażenia, a potem nawet amputacji palca czy kończyny. Trzeba się starać do tego nie dopuścić


Do takich powikłań dochodzi głównie u osób starszych, po 60. roku życia, które chorują na cukrzycę od wielu lat. Częściej u mężczyzn niż kobiet. Ale - jak podkreśla dr Wiesław Zarzycki, specjalista endokrynologii - zagrożenie istnieje niezależnie od płci i wieku. Wśród pacjentów z owrzodzeniami stóp są i czterdziestolatkowie.

Dlaczego groźna dla stóp?

Każde, nawet małe uszkodzenie stopy, do którego dochodzi przy cukrzycy, lekarze określają zespołem stopy cukrzycowej. U osób zdrowych otarcia naskórka, pęcherze, nagniotki, odciski, krwiaki czy pęknięcia skóry, które mogą powstać wskutek używania np. niewygodnych, zbyt ciasnych butów - łatwo można wyleczyć samemu. Natomiast u osób chorych na cukrzycę nie tylko dużo łatwiej o takie banalne uszkodzenia - niestety, zazwyczaj bagatelizowane ale też o poważne następstwa.

Dlaczego? W cukrzycy zmianom pierwotnym (drobnym uszkodzeniom skóry stóp) i owrzodzeniom sprzyjają dwa mechanizmy: ta choroba powoduje stopniowe uszkodzenie nerwów (zwane neuropatią) - chorzy tracą czucie w nogach, nie odczuwają dyskomfortu i bólu, więc mogą nie zauważyć uszkodzeń stóp; uszkodzenia nasilają się z powodu współistniejących zwykle zaburzeń ukrwienia nóg (zmiany miażdżycowe w tętnicach, uszkodzenia żył), co utrudnia proces naprawy tkanek (gojenia się ran). Mechanizm powstawania zmian na stopach jest zwykle mieszany oba czynniki prowadzą szybko od drobnych do poważnych uszkodzeń. Z otarcia czy nagniotka owrzodzenie może powstać nawet w ciągu kilkunastu godzin.

Nie lekceważ

...


...pełny artykuł jest na 28 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF