Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Badania ogólne moczu


Badanie ogólne należy do najczęściej wykonywanych badań moczu. Dostarcza ono informacji nie tylko o pracy samych nerek, ale pośrednio również innych narządów, np. wątroby lub trzustki. Może także dać odpowiedź, czy w drogach moczowych nie rozwija się zakażenie.


Do laboratorium zanosimy poranną próbkę moczu (strumień środkowy) – wtedy jest odpowiednio zagęszczony. Jałowy pojemnik (ok. 150 ml) można kupić w aptece. Próbkę należy dostarczyć najlepiej w ciągu godziny. Jeśli nie zdążymy, dokładnie zamknięty pojemnik przetrzymajmy w lodówce.

UWAGA: na dzień przed oddaniem moczu unikamy potraw, które zawierają dużo białka i barwników (np. buraki), odstawiamy witaminy, nie podejmujemy dużego wysiłku fizycznego. Kobiety nie powinny oddawać moczu do badania w czasie miesiączki. Badanie moczu obejmuje ocenę jego właściwości fizykochemicznych, czyli zabarwienia, stopnia zmętnienia, ciężaru właściwego, odczyny (pH), zawartości białka, glukozy, związków ketonowych, urobilinogenu i bilirubiny oraz ocenę mikroskopową osadu moczu.

Wskazania do badania ogólnego

Badanie okresowe, by ocenić zdrowie pacjenta (obowiązkowe u wszystkich osób pracujących zawodowo). Badanie wykonywane jest często w przebiegu chorób nerek oraz niektórych innych chorób. Może być wykonywane bez zlecenia lekarza (odpłatnie) na życzenie pacjenta. Kiedy mocz jest prawidłowy?

Barwa moczu

Normalnie w moczu występuje tzw. urochrom, który nadaje moczowi żółte zabarwienie o różnych odcieniach w zależności od zagęszczenia moczu. Wiele leków i produktów spożywczych zmienia zabarwienie moczu. Np. po witaminie C i B staje się intensywnie żółty, po burakach i rabarbarze – różowy. Jeśli ich nie jadłeś czerwony mocz świadczy o krwawieniu i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Brunatna barwa wskazuje na zawartość bilirubiny i może towarzyszyć żółtaczce.

Przejrzystość moczu

Prawidłowy mocz zaraz po oddaniu jest prawie przejrzysty lub lekko mętny, co jest spowodowane wytrącaniem się soli fosforanowych, moczanowych i szczawianowych, które są obecne w moczu. Stopień zmętnienia zależy od ich stężenia oraz czasu i temperatury przechowywania moczu. Różny stopień zmętnienia może być spowodowany też domieszką śluzu, krwi, ropy, dużych ilości bakterii czy drobinek tłuszczu.

Gęstość (ciężar właściwy)

Norma, to 1,002-1,030 g/cm sześć. lub 1002-1030 g/l Wielkość ta zależy od ilości wydalonych z moczem końcowych produktów przemiany materii, głównie mocznika, oraz soli i ilości wydalonej wody. Ciężar właściwy moczu będzie większy, gdy poprzedniego dnia wypiliśmy mało płynów lub gdy z moczem wydalane są glukoza, leki, białko. Natomiast zmniejszy się, gdy w przeddzień, szczególnie wieczorem, wypijemy zbyt dużo płynów. Niski ciężar właściwy jest także wtedy, gdy nerki nie zagęszczają dobrze wydalanego moczu (ma to miejsce w przewlekłej niewydolności nerek).

Odczyn (pH)

...


...pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF