Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 24 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
WYBIERZ ZDROWIE


Medycyna nuklearna, czyli polowanie na nowotwór


Rozmowa z dr. n. med. BOGDANEM MAŁKOWSKIM z Centrum Onkologii w Bydgoszczy


Chorzy na raka ciągle czekają na skuteczne terapie. Czy medycyna nuklearna daje taką nadzieję?

Z pewnością. Tym bardziej, że stosowana jest zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu głównie schorzeń onkologicznych, choć nie tylko.

Słowo „nuklearna“ brzmi groźnie.

Rzeczywiście, wiele osób z obawą podchodzi do tego typu badań, bojąc się skutków napromieniowania. Tymczasem nie jest to uzasadnione. Metody medycyny nuklearnej są bezpieczne do tego stopnia, że stosujemy je nawet u kilkumiesięcznych niemowląt.

Na czym polegają te metody?

Do niedawna najlepszymi metodami obrazowymi była tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Istotą medycyny nuklearnej jest możliwie najbardziej precyzyjne diagnozowanie i leczenie dostosowane do określonego typu nowotworu i nie tylko. Najogólniej mówiąc, produkujemy znaczniki izotopowe, które podajemy dożylnie, a one znajdują same drogę do interesujących nas tkanek, między innymi nowotworowych. Innych znaczników używamy przy nowotworach prostaty, innych przy nowotworach płuc, a jeszcze innych w przypadku choćby nowotworu nerek.

Czym jest taki znacznik?

To substancja, która występuje normalnie w organizmie, a dany typ chorej tkanki zużywa jej znacznie więcej niż normalnie. Z reguły mamy do czynienia z taką sytuacją, że znacznik gromadzi się lub jest metabolizowany przez nowotwór w dużo większych ilościach niż ma to miejsce w otoczeniu - w zdrowych tkankach. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko zlokalizować nowotwór z bardzo dużą dokładnością, ale także określić stopień jego agresywności i sprawdzić zdecydowanie wcześniej niż innymi metodami, czy podejmowane metody leczenia, np. chemioterapia, były skuteczne.

Skoro to tak znakomita metoda, to dlaczego nie jest standardem w leczeniu nowotworów?

Z naszego punktu widzenia badanie takie powinno być rzeczywiście pierwszym i zarazem ostatnim. Tymczasem wysokie koszty sprawiają, że chorzy poddawani są najpierw innym badaniom, zdecydowanie tańszym. Nie ukrywam jednak, że w wielu sytuacjach zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby od razu zastosować medycynę nuklearną, bo wiadomo, że innymi metodami nie uzyskamy określonych informacji bardzo nam potrzebnych do leczenia pacjenta.

Jakich na przykład?


...
... pełny artykuł jest na 24 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.