Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 15 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Aronia wspomaga terapię cukrzycy


Prof. Iwona Wawer, autorka książki „Aronia super owoc” tak pisze o tej roślinie, która przywędrowała do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych: „Jej drobne, ciemne jagody mają unikalny skład chemiczny – łączą zalety czerwonego wina i zielonej herbaty. Naukowcy wiążą z aronią nadzieję na nowe leki”.


W Polsce mamy obecnie największe w świecie plantacje aronii, jej przetwórstwo, producentów maszyn do zbioru jagód. A co najważniejsze – obszary ekologicznych upraw tej rośliny, np. w rejonie Biebrzy. Tłoczone z podlaskiej aronii soki i nektary (wysyłane m.in. do Japonii) posiadają certyfikaty ekologiczne. Ich producenta Augustowsko-Podlaskie Stowarzyszenie Eko-Rolników wspiera Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Aronia jako produkt zdrowotny została odkryta niedawno. Jej właściwości lecznicze wielu chorób i schorzeń potwierdzają liczne badania. Uważana jest za najzdrowszy owoc jagodowy na świecie. Naukowcy z różnych krajów wciąż odkrywają tajemnice jej niezwykłej „chemii”. Dla konsumentów szukających prozdrowotnej żywności owoce aronii mają charakterystyczny, cierpki smak (dzięki zawartym taninom), ciemny, prawie czarny kolor (zawdzięcza antocyjaninom). Soki i nektary z aronii mają ciemnoczerwony kolor.

Oprócz znanych powszechnie witamin, mikroelementów i składników mineralnych, w aronii występują w wyjątkowo dużych ilościach związki typu polifenoli, które można określić fitaminami, należące do silnych antyoksydantów. 100 g owoców zawiera 1-2 g związków polifenolowych, a w tym 0,5 g antocyjanów.

Najbogatsze źródło tej substancji w przyrodzie

...


...pełny artykuł jest na 15 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF